Kui kasutad päikesekaitsekreemi ainult rannas või suvepäikese all, on aeg oma arusaamu muuta. Päikesekaitse ei ole hooajaline luksus, vaid igapäevane naha tervise ja nooruslikkuse hoidmise vahend. Päike kiirgab kahjulikke UV-kiiri aastaringselt – ka siis, kui taevas on pilves või viibid siseruumides akna lähedal.

Päikesekaitset vajab iga nahatüüp ja iga nahatoon. Ka tumedam nahk ei ole UV-kahjustuste eest kaitstud, kuigi sellel võib päikesepõletus ilmneda vähem nähtavalt.

Kui kaua su nahk end ise kaitsta suudab?

Iga nahatüüp talub päikesekiirgust erinevalt. Väga hele nahk võib põletuse saada juba viie kuni kümne minutiga, hele nahk talub päikest umbes kümnest kuni kahekümne minutini, keskmise tooniga nahk kuni pool tundi, oliivikarva nahk umbes 30–40 minutit ning pruun või väga tume nahk veidi kauem – kuni poolteist tundi.

Need on vaid hinnangulised ajad, mis sõltuvad ka UV-indeksist, kellaajast ja ilmast. Sõltumata sellest, milline on sinu nahatoon, on päikesekaitsekreem sinu nahale hädavajalik

Päikesepõletus ei ole süütu nähtus

Päikesepõletus ei tähenda vaid punetust ja kipitust. Iga põletus kahjustab naharakke ja suurendab riski nahavähi, sealhulgas melanoomi tekkeks. Just seetõttu mängib olulist rolli päikesekaitsetoodete valik ja kasutus.

Päikesekaitsekreem kaitseb UVB-kiirte eest, mis põhjustavad naha põletust. Lisaks leiab paljudes Lõuna-Korea ja Jaapani toodetes märgistuse PA (Protection Grade of UVA), mis näitab, kui tõhusalt toode kaitseb nahka sügavamale tungivate UVA-kiirte eest. Mida rohkem plussmärke PA järel, seda tugevam kaitse.

Päikesekaitsekreem = vananemisvastane hooldus

UV-kiired on üks suurimaid naha vananemise kiirendajaid. Need lagundavad kollageeni, mille tagajärjeks on kortsud, lõtvunud nahk ja pigmendilaigud. Kui soovid hoida nahka noorusliku, ühtlase ja säravana, on päikesekaitsekreem parim vananemisvastane investeering. Samuti aitab see ennetada hüperpigmentatsiooni ja nahatooni ebaühtlust.

Kuidas päikesekaitsekreemi õigesti kasutada?

Õige kasutus määrab ära selle, kui tõhusalt kaitse toimib. Kanna kreem näole ja kaelale umbes pool teelusikatäit vähemalt 15–30 minutit enne päikese kätte minekut. Ära unusta ka kõrvu, kaelatagust ja dekolteed. Kaitset tuleb uuendada iga kahe tunni järel, eriti pärast higistamist, ujumist või rätikuga kuivatamist. Päikesekaitsekreem ei tööta maksimaalselt, kui kogus on liiga väike või kui toodet kantakse nahale liiga harva.

Mida teha, kui päikesekreem hakkab “rulluma”?

Kui kreem jääb nahal ebameeldivalt ketendav või koguneb tükikesteks, võib põhjuseks olla mitmeid tegureid. Üks levinumaid põhjuseid on see, et toodet kantakse liiga palju või liiga kiiresti järjest üksteise peale. Kui eelmine hooldustoode ei ole veel täielikult imendunud, võib päikesekaitsekreem sellelt maha libiseda. Mõnikord võib probleemi põhjustada ka see, et tooted ei sobi omavahel koostisosade poolest kokku.

Et seda vältida, anna igale kihile paar minutit imendumiseks, kasuta mõõdukat kogust ja vajadusel kanna kreem mitmes õhukeses kihis. Kui tooted on sama baasil (näiteks kõik vesipõhised või kõik õlipõhised), toimivad need paremini koos. Päikesekaitsekreem tuleks kanda nahale õrnalt, pigem patsutades kui hõõrudes.

Mineraalne või keemiline päikesekaitse – milline valida?

Mineraalne päikesekaitsekreem sisaldab looduslikke filtreid nagu tsinkoksiid ja titaandioksiid, mis peegeldavad UV-kiiri tagasi. Need sobivad hästi tundlikule nahale ning on ohutumad ka mereelustikule. Keemilised filtrid, nagu avobensoon ja oktinoksaat, neelavad UV-kiired ja muudavad need soojuseks. Need jätavad nahale läbipaistvama tulemuse ja sobivad hästi meigi alla.

Valik sõltub sinu naha tundlikkusest, eelistustest ja elustiilist. Mõlemad variandid võivad olla tõhusad, kui neid kasutatakse õigesti.

Päike ja nahaprobleemid: hüperpigmentatsioon, rosaatsea, akne

UV-kiirgus on üks suurimaid hüperpigmentatsiooni süvendajaid, eriti neil, kellel on juba eelsoodumus tumedate laikude või põletikujärgse pigmentatsiooni tekkeks. Rosaatsea puhul võib päike esile kutsuda tugevat punetust, põletustunnet ja veresoonte laienemist. Mineraalne päikesekaitsekreem on sellise naha jaoks kõige leebem ja sobivam.

Aknele kalduv nahk võib päikese käes esialgu paraneda, kuid tegelikult põhjustab UV-kiirgus põletiku süvenemist ning võib tekitada uusi pigmendimuutusi pärast vistrike kadumist. Mitmed akneravimid muudavad naha päikesele tundlikumaks. Seetõttu on päikesekaitsekreem selle nahatüübi puhul vältimatu, eriti kui kasutada kerge koostisega ja mittekomedogeenset toodet.

Mõned keemilised filtrid, nagu oxybenzone, octinoxate, homosalate ja octocrylene, võivad olla ärritavad või komedogeensed. Turvalisemad valikud on mineraalsed filtrid või uuema põlvkonna keemilised filtrid nagu Tinosorb S ja M, Uvinul A Plus ja T 150, Mexoryl SX ja XL.

Kas päikesekaitsekreem asendab tavalist nahahooldust?

Ei, päikesekaitsekreem ei asenda niisutajat, seerumit ega muid nahahooldustooteid. See lisandub neile ja kuulub hommikuse rutiini viimaseks sammuks enne meiki või päevavalguse kätte minekut.

Ideaalne hommikune rutiin näeb välja nii: puhastamine, vajadusel toonik, antioksüdant (näiteks C-vitamiini seerum), niisutaja ja lõpuks päikesekaitsekreem. Kui soovid, võid sellele järgmisena kanda meigi.

C-vitamiin ja päikesekaitsekreem – ideaalne hommikune duo

C-vitamiin on tugev antioksüdant, mis neutraliseerib vabasid radikaale ja aitab ennetada pigmentatsiooni. Koos päikesekaitsekreemiga moodustavad need kaks suurepärase kaitsekihi UV-kahjustuste vastu. Kui soovid säravat ja ühtlast nahatooni, lisa C-vitamiin oma hommikusesse rutiini enne päikesekaitset.

Saagu päikesekaitse harjumuseks

Parim päikesekaitsekreem on see, mida sa päriselt ja järjepidevalt kasutad. Leia endale sobiv tekstuur ja koostis – olgu see tooniv, mineraalne või keemiline – ja tee selle kasutamisest sama igapäevane harjumus nagu hambapesu. Nii kaitsed oma nahka mitte ainult täna, vaid ka aastate pärast. Su nahk ütleb sulle hiljem aitäh.

Kui päikesekaitsekreemi kasutamine ei kuulu sinu igapäevasesse rutiini, siis pole mõtet kulutada raha kallitele seerumitele, hooldustele ega iluprotseduuridele. Ilukliiniku uksest väljudes ei lõpe hoolitsus – see alles algab. Ilus nahk algab järjepidevast kaitsmisest.

Turvalist päikese nautimist!